Blog

Bazén, komoda a melón

Máme za sebou takmer letný týždeň, v ktorom mali premiéru geometrické tvary a bazén. Na pondelkovej elipse sme zagratulovali Meďuškovi k meninám. Viacero detí si potom vyskúšalo napísať písmeno M do pieskovnice, alebo opísať na šmirgľovom písmene. Vymýšľali sme ďaľšie slová na M. Potom už tých odvážnejších čakalo prvé osvieženie v bazéne. Kto chcel, užíval si letnú pohodu v tieni magnólie, kam sme si priniesli aj deku, stoličky a občerstvenie.

V utorok sme si na elipse predstavili novú Montessori pomôcku – geometrickú komodu. Skrinka obsahuje 6 zásuviek, plných geometrických tvarov (kruhy, trojuholníky, štvoruholníky, viacuholníky, oválne tvary). Deti sa pri práci s komodou postupne učia poznať a rozlišovať geometrické tvary, pripravujú sa na matematiku. Okrem toho si precvičia trojprstový úchop (príprava na písanie), zlepšujú koordináciu oko-ruka a posilňujú koncentráciu. S komodou máme veľa možností hrať sa individuálne alebo aj v skupine.
Práca s geometrickou komodou nie je samoúčelná = deti po zmyslovom poznávaní prepájajú teóriu s realitou a preto sa venujeme veľa detektívnym úlohám – hľadanie predmetov po škôlke, ktoré potom priraďovali k základnym tvarom (kruh, štvorec, trojuholník). Vyskúšali sme si aj priraďovanie kartičiek k tvarom a hádanie správneho rámiku pre kruhy s rôznym polomerom.

V piatok sme si vyskúšali prvýkrát elipsu na záhrade. Chodenie potichu, rozcvička aj kalendár nás bavili ešte o kúsok viac, desiatový melón bol ešte sladší. Vonku sme strávili celé doobedie, až kým nás hlad nepritiahol na obed. Poobede sme si potom natrhali prvé zrelé čerešne, väčšinu z nich to ešte len čaká 🙂

No Comments Yet


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.